Czy rotawirusy występują u dorosłych?

Czy rotawirusy występują u dorosłych?

Nie od dzisiaj wiadomo, że rotawirusy przede wszystkim występują wśród dzieci, i to tych które chodzą do żłobka i przedszkola. Zarażenie nimi odbywa się poprzez drogę kropelkową, ale również przez kontakt z zanieczyszczonymi przedmiotami, czy zjedzeniem brudnych pokarmów. Ale nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że rotawirusy odpowiadają często za grypę żołądkową. Ponieważ wywołują one ostrą biegunkę, to może dojść do odwodnienia, dlatego też warto pilnować, aby w tym czasie chory pił często, ale małymi porcjami. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć na ten temat?

Jak to jest u dorosłych?

O rotawirusach najczęściej rozmawia się w kontekście dzieci. To one najczęściej chorują na ostrą biegunkę wywołaną przez tego wirusa, dodatkowo jeszcze to u nich odwodnienie może mieć najbardziej tragiczne skutki, prowadząc nawet do zgonu.

Jednak rotawirusy mogą występować również u dorosłych, z tym że tutaj najczęściej korzysta się z potocznej nazwy, a więc mówimy wówczas, że jest to grypa żołądkowa. Podobnie jak w przypadku dzieci, dorośli mogą się zarazić rotawirusem poprzez kaszel, kichanie, ale też wypicie nieprzegotowanej wody czy jedzenie zabrudzonego pokarmu. Dodatkowo zarażamy na kilka dni przed pojawieniem się objawów, jak i do 10 dni po ich ustąpieniu, wydalając cząstki wirusa wraz z kałem. Dlatego też, tak ważne jest to, aby po skorzystaniu z toalety dokładnie myć ręce. O ile dzieci możemy zaszczepić przeciwko rotawirusom, aby przebieg choroby był łagodniejszy, o tyle w przypadku dorosłych nie ma takiej możliwości, a to oznacza, że zachowanie higieny jest tym ważniejsze.

Jakie objawy u dorosłych?

Jeśli chodzi o objawy jakie rotawirusy dają u dorosłych, to one również są bardzo podobne do tych, z jakimi spotykamy się u dzieci.

Występuje ostra biegunka, objawiająca się przez oddawanie kilkanaście razy na dobę luźnych stolców. Do tego dochodzić mogą nudności, wymioty, wysoka temperatura, bóle głowy i brzucha. U dorosłych również może dojść do odwodnienia, dlatego tutaj również bardzo ważne jest to, aby przyjmowali oni regularnie, ale w małych ilościach płyny, którymi będą nawadniać organizm. Chodzi o to, aby była jak największa szansa na to, że organizm faktycznie te napoje utrzyma w sobie i że nie zostaną one od razu zwrócone na zewnątrz. Objawy choroby zazwyczaj mijają po kilku dniach, ale najważniejsze jest to, aby cały czas dbać o odpowiednią ilość przyjmowanych płynów. Przez pewien czas po chorobie organizm jeszcze będzie osłabiony, a to oznacza, że należy szczególnie o siebie dbać.

Kategorie artykułów