Rotawirus - leczenie domowe

Rotawirus - leczenie domowe

Wśród dzieci, zwłaszcza w grupie wiekowej do 5 lat, bardzo często można spotkać się z biegunką, która wywoływana jest przez rotawirusy. To wirusy, które pod mikroskopem mają kształt koła – stąd właśnie wzięła się ich nazwa. Jednak najważniejsze jest to, że można się nimi zarazić drogą kropelkową, ale również przez dotykanie brudnych rzeczy, zjedzenie brudnych owoców, czy niedokładne umycie rąk po wyjściu z toalety. Dlatego właśnie występują one najczęściej u małych dzieci, u których jeszcze higiena osobista nie jest aż tak mocno rozwinięta, a ponieważ w żłobkach i przedszkolach przebywają w dużych skupiskach, bawiąc się tymi samymi zabawkami, to o zarażenie nie jest wcale ciężko.

Jakie są objawy?

Jeśli chodzi o to, z jakimi objawami możemy się spotkać podczas biegunki rotawirusowej, to musimy mieć świadomość, że będzie tutaj występowała wysoka temperatura, biegunka, wymioty, bóle głowy i brzucha. Co więcej, im młodsze będzie dziecko, które zostanie zarażone rotawirusami, tym większe będzie niebezpieczeństwo, że z powodu biegunki dojdzie do odwodnienia, a to z kolei może prowadzić nawet do śmierci, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania. Dlatego warto wiedzieć, jakie są domowe sposoby, mające wspomóc leczenie biegunki wywołanej przez rotawirusy.

Co można zrobić w domu?

Nawet jeśli wystąpi biegunka spowodowana rotawirusami, to nie musimy od razu jechać do szpitala, jeśli nie będziemy widzieli, że stan dziecka się pogarsza.

Na początek możemy próbować sami poradzić sobie z tą chorobą, chociażby poprzez pilnowanie, aby dziecko otrzymywało odpowiednią ilość płynów. Warto wówczas podawać mu niegazowaną wodę, herbatę, albo specjalne napoje z elektrolitami, które można kupić w aptece. Warto dopilnować, aby były one w umiarkowanej temperaturze, ani zbyt zimne, ani za gorące i żeby dziecko przyjmowało je częściej ale jednocześnie w mniejszych ilościach. W ten sposób może się okazać, że uda nam się uniknąć odwodnienia, a to ono jest najgroźniejsze w tym przypadku.

Jeśli chodzi o dietę, to warto stosować różnego rodzaju kleiki, jogurty, musy, jednocześnie unikając podawania stałych pokarmów, które tylko mogą wzmacniać biegunkę i wymioty. Jeśli jednak będziemy widzieli, że stan chorego się pogarsza a kontakt z nim jest utrudniony, to powinniśmy jak najszybciej udać się do szpitala. Samo pojawienie się biegunki, nie musi od razu oznaczać, że musimy jechać do szpitala. Możemy najpierw spróbować leczenia domowymi sposobami, jednak cały czas trzeba uważnie obserwować chorego.

Kategorie artykułów