Rotawirus tylko biegunka
Nie ma już chyba osoby, która nie wiedziałaby o rotawirusach. Jest to wirus, który atakuje jelita a w związku z tym dochodzi tam do rozregulowania flory bakteryjnej, czego efektem jest biegunka. Zazwyczaj rotawirusy dotykają dzieci w wieku przedszkolnym, ale mogą się również pojawiać wśród dorosłych, jak i wśród mniejszych dzieci. Ważne jednak jest to, że im mniejsze dziecko, tym łatwiej może dojść do odwodnienia podczas biegunki, a wówczas jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania, może dojść nawet do zgonu pacjenta.
Ale jak to konkretnie wygląda z tą biegunką?
Zaczyna się od zarażenia
Rotawirusem może się zarazić praktycznie każdy. Największe skupiska tego wirusa znajdują się w kale, więc wystarczy, że ktoś nie zachowa higieny osobistej po wyjściu z toalety i już może zarażać innych. Każda rzecz, której dotknie i której później dotknie ktoś inny, może być potencjalnym źródłem zarażenia. Tym bardziej, że zarażać zaczynamy na 2- 3 dni przed wystąpieniem objawów, a co więcej zarażać będziemy również przez kolejne 10 dni od momentu, kiedy te objawy ustąpią.
Tak naprawdę dopóki wszystkie cząsteczki wirusa nie zostaną usunięte z naszego organizmu, tak długo będziemy mogli zarazić innych. To oznacza, że na czas choroby, jak i po jej zakończeniu, warto korzystać z oddzielnych ręczników, jak i niektórych przedmiotów higieny osobistej, tak aby mieć pewność, że nie będziemy dalej roznosić zarazków.
Jakie objawy?
Jednym z objawów rotawirusów jest wodnista biegunka. Jeśli się pojawi, powinniśmy dopilnować, aby chory odpoczywał, żeby wypijał jak najwięcej płynów.
Chłodnych, niegazowanych, niesłodzonych, które będą przyjmowane regularnie, ale jednocześnie w małych ilościach, tak żeby nie podrażniać żołądka. Dodatkowo, ponieważ na biegunkę rotawirusową bardzo często chorują dzieci, powinniśmy odpowiednio zadbać o ich higienę, zwłaszcza jeśli noszą one jeszcze pieluszkę. To oznacza, że powinny nie tylko być od razu przebierane, ale również powinny być stosowane odpowiednie kremy, dzięki którym uda się uniknąć bolesnych odparzeń. Na początku chory nie będzie miał apetytu, jednak warto dopilnować, aby jadł lekkie posiłki, najlepiej w formie półpłynnej, takie jak musy czy papki.
Warto wiedzieć, że biegunka jest jednym z objawów zakażenia rotawirusem. Jej intensywność będzie zależała od organizmu, jego wieku i odporności. U jednych może mieć formę stosunkowo łagodną, u innych może mieć ostry przebieg prowadzący do odwodnienia, a nawet zgonu. Dlatego jeśli stan chorego będzie się pogarszał, jak najszybciej należy udać się do lekarza.